Kniha Kořeny osobností byla slavnostně pokřtěna

Projekt Kořeny osobností a Stezka osobností plné slavných jmen a vzácných rostlin v Botanické zahradě hl. m. Prahy.

Kořeny osobností kniha

Ve čtvrtek byla v Botanické zahradě slavnostně pokřtěna kniha Kořeny osobností. Projekt vznikl v roce 2009 a od té doby se do něj zapojilo více než osm desítek známých osobností. Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady poděkoval všem, kteří se rozhodli zanechat své kořeny v trojské botanické zahradě a tím podpořili výsadbu běžných i vzácných stromů a dřevin. 

 

Křest v areálu Botanické zahrady Sever zahájila Štěpánka Duchková a představila všechny zúčastněné kmotry, kteří publikaci i projektu popřáli ze srdce svůj obdiv. Přišel Pavel Pafko, Pavel Šporcl, Vendula Svobodová Pizingerová, pravnuk Alfonse Muchy M. Mucha, Jan Potměšil, Štěpánka Hilgertová, Ivan Klíma, Theodor Pištěk, loutky Spejbl a Hurvínek, dostavili se také Milan Šamánek, Vladimír Remek i Petr Janda.

 

 

Darina Miklovičová, spoluautorka projektu

 

Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílely, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Věra Čáslavská, Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman, architekta Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost na Stezce osobností potkat a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče.

 

V následujících letech přibudou k těmto význačným jménům další. Vzniká tak vskutku bohatá stezka připomínající osobnosti, jež zásadním způsobem utvářely podobu českého společenského života v uplynulých desetiletích. Vedle slavných Čechů se však expozice Kořenů osobností velmi brzy rozroste také o důležité zahraniční postavy. Již nyní se návštěvníci pražské botanické zahrady mohou podívat na strom, jemuž požehnal tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajlama, který tak symbolicky zanechal své kořeny v České republice.

 

Je naší elementární povinností pečovat o vzácné přírodní bohatství. V uplynulých staletích jsme však v této roli selhali a o mnoho z toho, co nám planeta Země nabízela, jsme nenávratně přišli. O to více si nyní musíme uvědomit, kolik ohrožených rostlinných druhů nám ještě zbývá a jak je důležité zabránit jejich úplnému vymizení. Projekt Kořeny osobností má nejen přispět k tomuto uvědomění, ale také obecně seznámit atraktivním způsobem veřejnost s vzácnými botanickými exponáty, které by jinak většině lidí zůstaly utajeny.

 

www.botanicka.cz

 

 

 

Zdroj, foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

5. srpen 2020
Dnes má svátek Kristian

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže