Blíží se svátky divadla - Letní shakespearovské slavnosti

Blíží se svátky divadla - Letní shakespearovské slavnosti

topbanner img3 2

Zahájí je 25. června představení Zimní pohádka v režii Pavla Kheka. Generálním partnerem je již dvacátým rokem skupina PPF.

 

Pohádkou to začíná…
Režisérem letošní pražské premiéry je Pavel Khek, velký ctitel komplexnosti shakespearovského díla. „Láska, nenávist, podlost, incest – v Shakespearovi najdete vše. On je pro mě zvláštní divadelní druh a trochu jiná kategorie než zbytek světové dramatiky,“ popisuje svůj vztah ke slavnému autorovi. Zimní pohádku si Pavel Khek vybral sám a je to volba poněkud atypická, hra se totiž zdaleka nehraje tak často, jak by jí slušelo. Do rolí obsadil skvělé herce – jako Leontes se představí Martin Hofmann v alternaci s Michalem Isteníkem, jeho ženu Hermionu ztvární Petra Špalková a jejich děti, syna Mamilliuse a dceru Perditu, Kristián Špiner a Veronika Arichteva.

 

Zimní pohádka diváky nepochybně zaujme tématem zrazené lásky a žárlivosti, které anglického dramatika fascinovalo celý život, ale také přesunem děje ze Sicílie k nám, do Čech. Jen geografie příliš nesedí, William Shakespeare nám přisoudil moře.


„S českým mořem a pobřežím se shakespearovské bádání vyrovnávalo po celá staletí a dospělo k závěru, že se buď Shakespeare mýlí a jeho české pobřeží je pustou neznalostí, nebo Čechy moře skutečně mají a všem kromě Shakespeara a Greena (autora původní předlohy hry) to uniklo,“ píše s nadsázkou překladatel Martin Hilský o této pozdní Shakespearově hře.

 

Othello ve světovém obsazení
Další premiérou bude Othello v podání Prague Shakespeare Company. Odvážné nastudování slavné tragédie pronikající do nejhlubších zákoutí sexuality, smyslné touhy a žárlivosti jistě potěší všechny milovníky klasiky v originále. Hlavní roli přijal britský herec Nari Blair-Mangat, kterého česká veřejnost může znát například z filmů Sama Mendese Spectre nebo Kennetha Branagha Vražda v Orient Expresu. Divadelní renomé získal také díky Shakespearovu Othellovi, v němž hrál v nejprestižnějších britských scénách – The Royal National Theatre a The Old Vic Theatre. Na Othella ve skutečně světovém obsazení se mohou těšit diváci v Praze, Brně i Ostravě (hrát se bude s českými titulky).

 

Divadlo na divadle a současní Romeo a Julie
Kromě Prahy se Slavnosti budou konat i v Ostravě, Brně a Bratislavě. Ostravskou přehlídku otevře
15. července premiéra jedné z nejoblíbenějších shakespearovských komedií, Zkrocení zlé ženy v režii Vojtěcha Štěpánka. Ten o hře říká:
„My budeme Zkrocenku hrát i s úvodem, který se často škrtá. Opilec je během spánku převlečen, a když se vzbudí, je mu nalháváno, že byl 15 let v kómatu a že je bohatým lordem s krásnou manželkou. A potulná herecká skupina zahraje k potěše svérázného lorda představení Zkrocení zlé ženy. Chtěli jsme dodržet princip divadla na divadle a příběh o zkrocení zahrát jako vtipnou frašku, mrštnou komedii typů a záměn identit.“

 

Slavnosti v Brně odstartuje 17. července komedie Veselé paničky windsorské, historicky vůbec nejúspěšnější představení. V hlavních rolích již jedenáct let excelují Bolek Polívka, Simona Stašová a Eva Režnarová. Následovat budou další populární Shakespearovy komedie a vyvrcholením brněnské sezóny bude Hamlet s Jaroslavem Pleslem v hlavní roli.

 

Tragédie Romeo a Julie v režii Dodo Gombára zahájí 5. července Slavnosti v Bratislavě. Čistá láska v jakémsi nepřátelském prostředí s sebou nese to, co budou lidé všech věků a pokolení hledat, dokud tu bude živý a cítící člověk. Nese v sobě naději, možnost harmonie, možnost odpuštění. To jsou zásadní východiska, na kterých chce režisér inscenaci postavit. Podívat se nemilosrdně na současnou polarizovanou společnost a prostřednictvím čistého citu absurdně zakázané lásky jí nastavit zrcadlo. V titulních rolích se představí Mária Schumerová a David Hartl.

 

Mimo zmiňované premiéry se diváci mohou těšit na inscenace: Dobrý konec všechno spraví, Hamlet, Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový, Veselé paničky windsorské, Sen noci svatojánské, ostravskou Komedii omylů a z bratislavské produkce Slavností to budou Othello a Komédia omylov.

 

Co někteří z účinkujících ze Zimní pohádky nám svěřili?
Martin Hoffman (sicilský král):
 „Po schůzce s režisérem jsem pochopil, že si budeme dobře rozumět. Je to pro mne velká výzva. Pečlivě se všichni na Zimní pohádku připravujeme. Chceme, aby to byla nadprůměrná inscenace.“
Veronika Arichteva (v roli Perdity):
„Teď se pečlivě učím texty, které nejsou pro mne snadné. Ale věřím, že se je naučím a roli, která je pro mne velkou příležitostí, zvládnu.“
A na otázku, jakým způsobem volil režisér herce pro jednotlivé role? A měl konkrétní představu při obsazování – nám režisér Pavel Khek odpověděl:
„Obsazení je vždy trochu alchymie. Přidáváte jednotlivé ingredience a doufáte, že nenastane výbuch - ale vytvoříme životodárný elixír. U Letních shakespearovských slavností je to navíc velmi složité, aby to všem zúčastněným vyšlo termínově. A já měl štěstí – nakonec to všechno klaplo a to obsazení je skvělé.“

 


Zdroj: redakce

5. srpen 2020
Dnes má svátek Kristian

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek

 

 

Soutěže