Úklady a láska. Švandovo divadlo uvede slavný divadelní trhák

Úklady a láska. Švandovo divadlo uvede slavný divadelní trhák  

7 Tomáš Červinek a Klára Cibulková foto Michal Hančovský repro zdarma

Na květen, měsíc lásky, smíchovský soubor načasoval dlouho očekávanou premiéru slavné hry Úklady a láska německého klasika Friedricha Schillera. Strhující příběh mladých milenců, kteří svedou osudový boj s vlastní nezkušeností i s intrikami mocných, tu diváci uvidí ve svěží režii Martina Františáka. Ten inscenaci pojal v duchu Schillerova záměru jako divadelní trhák. Divákům tak nabídne svižné drama nabité city, energií, pohybem i nečekaným humorem. Premiéra je 26. května 2018 ve Velkém sále Švandova divadla.
 
Luisa (Denisa Barešová) je dcerou obyčejného hudebníka a má se provdat za tajemníka. Ferdinand (Tomáš Červinek) je synem vysoce postaveného kancléře a svatbu mu naplánovali s nejvlivnější ženou vévodství (Klára Cibulková). Ale ti dva se do sebe zamilují a postaví se proti celému světu. Čistá láska dvou teenagerů tak stojí proti chladné vypočítavosti a prohnaným úskokům těch, kteří sledují své vlastní cíle.

Kdo v téhle bitvě zvítězí? A kdo v ní ztratí srdce, iluze a možná i život?

 

Drama lásky v dnešním světě

 

Podle režiséra Martina Františáka, zkušeného tvůrce a držitele řady divadelních cen, jsou Úklady a láska mimořádně přitažlivým dílem, které diváky ani herce nenechává vydechnout.  A divadelníky ne náhodou vyzývá ke stále dalším zpracováním.  

 

I proto sáhl režisér po novém překladu hry Martina Sládečka, vytvořeném přímo pro Švandovo divadlo – dnešním i maximálně věrném Schillerovu duchu a jazyku.

 

Do inscenace s efektní scénou a kostýmy, v níž se dobové prvky důmyslně prolínají se současností, pak Martin Františák neváhal zapojit také loutky a živou hudbu. A při vedení herců vsadil na jejich opravdovost, citlivost a citovost. Schillerova stále živá předloha, zpracovaná u Švandů neklasickým způsobem, tak nabídne publiku krásné, ale i kruté drama lásky a nevinnosti v dnešním světě.

 1 Denisa Barešová a Tomáš Červinek jako Luisa a Ferdinand foto Michal Hančovský repro zdarma

Svižný příběh pro Hollywood

 

Režisér sám k tomu říká: „Láska dvou mladých lidí, kterou jsme někdy jako ´tu první´ zažili všichni, je tu zároveň lakmusovým papírkem společnosti, v níž se odehrává. V našem případě je to společnost cynická, založená na bohatství a korupci, společnost ostrých loktů a rychlých řešení. S důsledky, které ti mocní a protřelí často už nejsou schopni dohlédnout“. V inscenaci pak naplno rozehrává souboj „lásky jako geniality Stvoření s úklady coby genialitou rozkladu“.  

 

A dramaturgyně Martina Kinská dodává: „Když Úklady a lásku čtete, nemůžete se ubránit dojmu, že kdyby žil Schiller dnes, psal by nejspíš pro Hollywood. I proto nám půjde o svižný příběh s rysy filmů Quentina Tarantina - příběh plný napětí, ostrých střihů a nečekaného humoru.“

 

První láska bez hranic

 

Ferdinanda, mladíka odhodlaného postavit se kvůli své milé i proti vlastnímu otci, hraje mladý člen Švandova divadla Tomáš Červinek. „Ferdinand je úplně normální mladý kluk, který právě prožívá svou první lásku - tu jedinou, absolutní a nekonečnou. Všechno, co dělá, dělá se vší vážností a nasazením, až je u toho občas trošku trapný. Řekl bych, že v tom jsme si s Ferdinandem někdy docela podobní,” směje se herec, který ve své roli předvádí i náročný fyzický výkon. Impulzivní Ferdinand totiž během svých nejdelších monologů dělá kliky, leze po žebříku nebo alespoň pobíhá po jevišti.

 

Luisu ztvární Denisa Barešová, čerstvá absolventka pražské DAMU. „Luisa je velmi zamilovaná, chytrá, silná, důsledná, dospělá a intuitivní. A mně třeba přijde i dost vtipná! Její láska k Ferdinandovi je právě taková, jaká první láska být musí:  šílená, spalující, majetnická. To samo o sobě je už dost nebezpečné. A v kombinaci s úklady je to katastrofální,” uvádí herečka.

 

Svou postavu naplno rozehrává také Klára Cibulková v úloze svůdné a protřelé Lady Milfordové. „Lady Milfordová je manipulátorka a žena žijící ve společnosti odtržené od reality běžného života. Má šarm a vliv, ale její život, nesvoboda a nuda ji stravují.  Mladíček Ferdinand, kterého jí dohazují za manžela, se jí líbí, takže na něj nasadí své obvyklé zbraně: krásu, přitažlivost, postavení, peníze, umění hry a manipulace. Jediné, co postrádá, je čistota panny. Což je kámen úrazu. A navíc: láska je něco, co si nelze vynutit,“ říká Klára Cibulková.

 8 Denisa Barešová Klára Cibulková Tomáš Červinek foto Jozef Hugo Čačko repro zdarma

V dalších úlohách se představí Bohdana Pavlíková coby Paní Millerová a Marie Štípková jako Sofie. Pánskou část obsazení tvoří Martin Dohnal (Miller), Miroslav Hruška (Tajemník Wurm), Hynek Chmelař (Kancléř von Walter), David Punčochář (Dvorní maršálek von Kalb) a Jiří Weiner (Komorník).

 

Když se tahá za nitky

 

Inscenaci podtrhne rovněž živá hudba v podání skladatele a herce Martina Dohnala. Scéna známého českého scénografa Jana Štěpánka odkazuje na dobu, v níž Úklady a láska vznikly. Její ostře růžová barva už ale patří k dnešním časům. Výraznými prvky scény jsou dále koncertní křídlo a také tabule, měnící se třeba i v pranýř…  

Citlivé prolínání historie se současností odrážejí i kostýmy Marka Cpina, tvůrce s výraznou a osobitou vizuální fantazií.

Zcela originální úlohu zde sehrají loutky Báry Čechové. „Motiv loutek a těch, kdo tahají za nitky, stejně jako loutkovitosti zla, je v inscenaci zcela zásadní. Úklady a láska totiž vypráví příběh také o tom, co se stane, když se ze dvou zamilovaných stanou loutky. Loutky v rukou mocných, ale i v rukou první, nezkrotné lásky,” vysvětluje dramaturgyně Martina Kinská.
 
Pohnutí bez hnutí

 

Teprve pětadvacetiletý Friedrich Schiller dopsal Úklady a lásku v roce 1784 po svém překotném útěku před tyranskou vládou württemberského vévody Karla Evžena. Rozhněvaný autor chtěl vytvořit pro divadlo „geniální trhák“. Což se mu povedlo. Jeho nekompromisní, mladou energií nabitá hra o milencích ze dvou znesvářených, společensky nerovných rodin ne náhodou připomíná věčný příběh Romea a Julie. Od první chvíle, kdy byly Úklady a láska poprvé provedeny na divadle, vzbudily vřelý zájem publika, který až do dnešních dní neochladl. I po více než 200 letech od svého vzniku tak hra znovu bere diváky za srdce.

 „Stále jsou místa, kde stačí zůstat sedět, aby byl člověk pohnut. Divadlo takovým místem je – a Schiller to věděl,“ láká na novou inscenaci překladatel hry Martin Sládeček.

Premiéra inscenace Úklady a láska bude v sobotu 26. května 2018, další reprízy jsou na programu 29. května a 2. a 13. června.

www.svandovodivadlo.cz

 


Friedrich Schiller
Úklady a láska

režie: Martin Františák
překlad předlohy: Martin Sládeček
dramaturgie: Martina Kinská, Martin Sládeček
scéna: Jan Štěpánek
kostýmy: Marek Cpin
hudba: Martin Dohnal
pohybová spolupráce: Pavol Seriš

Osoby a obsazení
Luisa: Denisa Barešová
Ferdinand: Tomáš Červinek
Miller: Martin Dohnal
Millerová: Bohdana Pavlíková
Kancléř von Walter: Hynek Chmelař
Tajemník Wurm: Miroslav Hruška         
Lady Milfordová: Klára Cibulková    
Dvorní maršálek von Kalb: David Punčochář
Sofie: Marie Štípková
Komorník: Jiří Weiner
        
Premiéra 26. 5. 2018 v 19.00 ve Velkém sále Švandova divadla na Smíchově.
Nejbližší reprízy jsou naplánovány na 29. května a 2. a 13. června 2018.

www.svandovodivadlo.cz

 

------------
Kdo je kdo?

Friedrich Schiller (1759 – 1805)
Celým jménem Johann Christoph Friedrich von Schiller byl německý básník, dramatik a stejně jako J. W. Goethe je považován za představitele německého klasicismu. Narodil se v rodině vojenského lékaře. Na příkaz württemberského vévody studoval práva na vojenské akademii, později medicínu. Krátce působil jako plukovní lékař, ale více ho zajímala literatura a publicistická činnost. Poté co byla von Schillerovi literární činnost zakázána, uprchl z Württemberska. Následovala léta strádání a hladu. Byl dramaturgem divadla v Mannheimu, později žil v Lipsku a v Drážďanech. Na přímluvu J. W. Goetha přednášel historii v Jeně. Od roku 1794 se Schiller s Goethem úzce spřátelil, ale to už byl těžce nemocen. V roce 1802 byl povýšen do šlechtického stavu a o tři roky později zemřel na akutní zápal plic. Je pochován v knížecí hrobce ve Výmaru vedle Goetha. Schillerovo dílo obsahuje převážně dramata, ale významná je i jeho poezie a próza. Podnícen studiem filozofie, především I. Kanta, chápal umění jako výchovu lidstva k humanitním ideálům. Je také autorem Ódy na radost, která se ve své Beethovenem zhudebněné podobě stala hymnou Evropské unie.

Martin Františák (*5. března 1974)
režie
Rodák z Valašského Meziříčí studoval na brněnské JAMU výchovnou dramatiku, herectví a režii. Byl žákem Arnošta Goldflama, jehož stále považuje za svého guru. Po absolutoriu žil nějakou dobu na horské samotě, k divadlu se posléze vrátil jako umělecký šéf a režisér brněnského Divadla Polárka (2005-07), později byl uměleckým šéfem ostravského Divadla Petra Bezruče (2007-13), nyní je šéfem činohry Národního divadla Brno. Vedle toho je i vůdčí osobností amatérského souboru Jana Honsy v Karolince na Valašsku. Pro Českou televizi režíroval cyklus Česko jedna báseň. Realizoval více než padesát činoherních inscenací a jako dramatik je inspirován krajinou a mentalitou rodného Valašska. Jeho hry bývají někdy označovány jako vesnická dramatika (Doma, Nevěsta, Děda, Karla). Za inscenaci Brémská svoboda obdržel Cenu festivalu německého jazyka. Pro Český rozhlas napsal hry Tvůj děda, Dva chlapi za město a Průtrž, která zvítězila v loňské soutěži o nejlepší původní rozhlasový text.
Inscenace hry Úklady a láska ve Švandově divadle na Smíchově je jeho prvním režijním setkáním s dílem velkého německého klasika Friedricha Schillera.

Tomáš Červinek (*25. února 1990)
Ferdinand
Narodil se v Kyjově do rodiny, v níž měli všichni blízko k hudbě. Už během studií na Brněnské konzervatoři hostoval v Národním divadle Brno. Po maturitě pak pokračoval ve studiu na Janáčkově akademii múzických umění v ateliéru prof. Niky Brettschneiderové a doc. Mgr. Igora Dostálka. Ihned po škole získal angažmá v Městském divadle Zlín, brzy však jeho cesta pokračovala do pražského Švandova divadla na Smíchově, jehož stálým členem je od roku 2014. K vidění je zde v inscenacích Obraz Doriana Graye, Lámání chleba, Srdce patří za mříže, Hamlet nebo Kdo je tady ředitel?.  
K jeho největším úkolům patří vedle náročné role Ferdinanda ve hře Úklady a láska také přestavba bytu, který rekonstruuje se svou přítelkyní, herečkou Agátou Kryštůfkovou z brněnského HaDivadla. Dítě z muzikantské rodiny v sobě ale nezapře. Když zrovna nepracuje, hraje tento charismatický mladík na klavír nebo na novou kytaru. Prosvištět kolem vás může v Krčském lese, kde relaxuje krkolomnými kousky na horském kole.

Denisa Barešová (*16. prosince 1995)
Luisa
Denisa Barešová je z Prahy, zde také vyrostla a vystudovala Gymnázium a hudební školu hl. m. Prahy - hlavní obor zpěv. Odmala byla členkou Dismanova rozhlasového dětského souboru pod vedením manželů Fleglových, později působila v umělecké skupině OLDstars. Na DAMU, kde letos absolvuje, studovala v ročníku Darii Ullrichové a Jana Nebeského. Jejími hereckými pedagogy byli Petra Špalková, Marie Štípková, Ladislav Mrkvička a Daniel Špinar.
Zajímavostí je, že se již jako malá holčička objevila na jevišti Národního divadla, konkrétně v roli Adélky v inscenaci J. A. Pitínského Babička. Role Luisy v Schillerově hře Úklady a láska ve Švandově divadle na Smíchově je dosud její největší divadelní příležitostí na profesionální scéně. Kromě divadla ji mohli diváci vidět i ve filmu (např. Román pro muže, LAPUTA nebo Jan Palach), dále také v seriálu (Nevinné lži).
Kdyby nebyla herečkou, byla by pekařkou nebo cukrářkou. Právě pečení všemožných sladkostí patří k jejím největším koníčkům. Případných přebytečných kil se však nebojí: shodí je na dlouhých procházkách Prahou, které miluje stejně jako sladké. Tedy skoro stejně.

Klára Cibulková (*24. července 1975)
Lady Milfordová
Fotogenická, múzickými talenty všestranně nadaná herečka se narodila ve Znojmě, vyrůstala však v Kladně. Hereckou profesi si vybrala už jako dítě v dramatickém kroužku. Vystudovala gymnázium a herectví na DAMU. Začínala v souboru CD 94 a od roku 2002 byla v angažmá v obnoveném Švandově divadle v Praze. V roce 2017 odešla na volnou nohu, se smíchovskou scénou však kontakt neztratila a patří zde stále k nejobsazovanějším herečkám. Exceluje tu například v titulní roli dramatu Krysař, v úloze Adiny Mandlové ve hře Pankrác´45 či jako královna Gertruda v Hamletovi. Známá je také z televizních obrazovek - kromě Ordinace v růžové zahradě si zahrála např. v seriálech Černí baroni, Kriminálka Anděl, Dokonalý svět, Agentura Puzzle a v televizních filmech Smrt pedofila, Město bez dechu a Swingtime.
Ačkoli má podobné blond vlasy, jiskru v očích a sexy postavu i hlas, není příbuzná s herečkou Vilmou Cibulkovou. Mluví plynně španělsky, spolu s ostatními rodiči se aktivně zasadila o vybudování hřiště v dolních Holešovicích. Kromě hraní v divadle a televizi ji plně vytěžují dvě děti, syn Matyáš a dcera Magdaléna, které má s hercem Tomášem Pavelkou, donedávna rovněž členem hereckého souboru Švandova divadla. Před premiérou se soustřeďuje u šálku kávy s kouskem čokolády.

 

14. srpen 2020
Dnes má svátek Alan

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek