Největší pražské vinobraní začíná v Praze 2 za několik dní. Již 9. ročník Vinobraní na Grébovce odstartuje 25. září na náměstí Míru a pokračovat bude o den později v Havlíčkových sadech zvaných Grébovka.

Na Vinobraní na Grébovce je už připraveno přes 20 tisíc litrů vína a burčáku

ty nase vinohrady

Největší pražské vinobraní začíná v Praze 2 za několik dní. Již 9. ročník Vinobraní na Grébovce odstartuje 25. září na náměstí Míru a pokračovat bude o den později v Havlíčkových sadech zvaných Grébovka.

paha 2

Praha 2 hlásí: vše připraveno. Na dnešní tiskové konferenci starostka Prahy 2 Jana Černochová symbolicky vylisovala první sklenku burčáku a jáhen karlovského chrámu Jiří Laňka požehnal úrodě na historické vinici Grébovka, jejíchž šest odrůd z loňské sklizně v čele s Rulandským šedým 2014 získalo vavříny v oblastním kole Národní soutěže vín.  

Není tedy náhoda, že městská část Praha 2 letošní vinobraní zaměřila na podporu tradic pražského vinohradnictví. Na webu vinobraní publikuje historický seriál, vyhlásila soutěž o nejkrásnější fotografii z vinohradu a byla spuštěna kampaň na podporu vináren. V rámci té jsou vyzýváni milovníci vína, aby navštívili vinárny v Praze 2 a sbírali v nich razítka, díky kterým budou mít při vinobraní nárok na určité množství burčáku zdarma: „Kampaň se ujala na výbornou. Jsme zvědavi, kolik milovníků vína zvládlo navštívit skutečně všechny vinohradské podniky, které se do kampaně zapojily,“ říká starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Součástí programu budou dětské soutěže, divadelní představení  či ochutnávky vín a burčáku z celé země. „Program se bude odehrávat na několika místech najednou. Kromě hlavního pódia připravujeme i dolní areál pro děti, rodinnou stezku, řemeslný areál a nově také bio zónu s farmářskými trhy,“ podotýká starostka Černochová. Na hlavním pódiu program vyvrcholí večerním vystoupením kapely  Blue Effect s legendárním kytaristou Radimem Hladíkem, který je čestným občanem Prahy 2.

Podle vinařů je letošní úroda v pořádku a připravena obstát před množstvím zájemců o burčák. Jak kvalitní je ten letošní, můžete ochutnat v pátek 25. září ve dvanácti stáncích na náměstí Míru nebo o den později v Havlíčkových sadech, kde jich bude o deset více.

Vinobraní na Grébovce v číslech:
•    9. ročník
•    očekávaná účast 30 000 lidí
•    připraveno bude 20 000 litrů vína a burčáku
•    110 stánků s vínem, burčákem a jídlem
•    500 metrů čtverečních zabere prodejní plocha

Tour de Vino

Za víno razítko a placku. Putování po vinárnách na Praze 2 lidi baví

Vinárny v Praze 2 se zapojily se do kampaně Tour de víno. Hostům, kteří si objednají alespoň 4 decilitry vína, rozdávají za odměnu kovovou „placku“ a razítko na soutěžní kartu. Účelem je propagovat blížící se Vinobraní na Grébovce. Vinařská „tour“ začala před dvěma týdny, majitelé vináren jsou zatím s výsledkem spokojeni.

Zavítáte-li do některé z jedenácti vináren na Praze 2, které se do kampaně zapojily, čeká vás překvapení. Na stolcích či u obsluhy najdete kromě vinného lístku také štos soutěžních karet. „Je to jednoduché. Objednáte si alespoň čtyři deci vína a symbolická výhra je vaše. Pro koho jsou čtyři deci příliš, ten by měl dorazit v páru a rozdělit se,“ vysvětluje s úsměvem obsluha Nevinného suterénu, jedné ze zúčastněných vináren. Kromě placky dostane host také razítko konkrétní vinárny na soutěžní kartu.

Pravidla soutěže jsou přitom jednoduchá. Když se vám podaří získat razítka od všech jedenácti vináren, dostanete při Vinobraní na Grébovce téměř půllitr burčáku zdarma a bez front. „Rádi bychom upozornili na blížící se Vinobraní na Grébovce trochu jiným způsobem, než je obvyklé. Burčáková odměna pro soutěžící je spíše symbolická, ale soutěžící dostanou samozřejmě i dárek od městské části. A věřím, že mnozí se zúčastní právě pro potěšení ze hry a možnost poznat lépe své sousedy. Také rádi podpoříme místní podnikatele, jimž se naše městská část snaží vytvářet co nejlepší podmínky,“ uvádí starostka Jana Černochová.

Podle samotných vináren se kampaň ujala dobře, nápad slaví úspěch především na sociálních sítích, přes které je promována nejvíce. Kolik se v podnicích na Praze 2 celkem rozdá razítek a placek, zatím není jasné. Vyhodnocením kampaně je v plánu až po konci Vinobraní, které se bude konat 25. září na náměstí Míru a 26. září velkým programem v Grébovce, neboli Havlíčkových sadech. Radnice očekává opět účast více než 20 tisíc návštěvníků, kteří zde tradičně vypijí přes 22 tisíc litrů vína a burčáku z celé země. Jako každý rok se chystá atraktivní program pro malé i velké. Letos bude velkým lákadlem sobotní večerní koncert Radima Hladíka a jeho skupiny Blue Effect na hlavním pódiu v Grébovce.   

 vinobramni

Zajímavosti o Vinobraní na Grébovce 2015:

Letos totiž oživíme i spodní část Havlíčkových sadů. Do této oblasti budeme situovat farmářskou sekci s kvalitními biopotravinami.

V nabídce specialit letos nebudou chybět hamburgery míchané z bio masa připravovaného před zákazníky, makronky, fresh saláty, čerstvé ryby a plody moře, mléčná rýže či Francouzské palačinky s delikátními náplněmi – pomeranče, Grand Marniere či limeta.

Rozšíříme také nabídku o kvalitní stánky s netradičním občerstvením , které bude vyráběno na místě před zraky návštěvníků, a to i občerstvení z různých konců světa.

Burčák je ryze česká záležitost, dokonce je to chráněná regionální značka! Pravý burčák je částečně zkvašená šťáva pouze z českého vína. Cokoli jiného se dle zákona nesmí nazývat burčákem.

Burčák je nesmírně zdravý! Obsahuje opravdu vysoké množství vitamínu C, ale také řadu minerálů nebo hned několik druhů vitamínu B.

Zlomený burčák je, když obsah alkoholu převyšuje obsah cukru.

Ze všech českých letošních vinobraní má Vinobraní na Grébovce nejvíce osob přihlášených k účasti přes sociální sít Facebook, konkrétně 7,5 tisíce. Celkově je očekávána návštěvnost až 30 tisíc lidí.

Kampaň k Vinobraní na Grébovce zahrnovala několik doprovodných aktivit, například fotosoutěž, v rámci které mohl každý zaslat svou uměleckou fotografii Havlíčkových sadů.

Další součást kampaně byla i soutěž Tour de Víno Praha 2, která spočívala v tom, že každý soutěžící měl za úkol navštívit vinárny na Praze 2 a jako důkaz návštěvy si z nich odnést speciální razítko a kovovou připínací placku. Ten, kdo navštívil všechny vinárny, bude mít při vinobraní nárok na burčák zdarma a bez front.

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století.

Na vinici v Havlíčkových sadech se víno rodilo již dávno ve středověku. Prý se o to postaral sám Karel IV., ale hovoří se i o ještě starším původu této pražské vinice.

Vinice pod Gröbeho vilou znovu byla znovu vysázena v padesátých letech minulého století byla, ale po pětatřiceti letech se opět ocitla na pokraji zkázy. To, že tak definitivně neskončila, je jistě i velká zásluha Městské části Praha 2. Počátkem devadesátých let (1992-1993) v příkrém svahu na ploše 1,7 hektaru byla nákladně obnovena. Po ní pak naštěstí přišel na řadu také Viniční altán a další objekty v Havlíčkových sadech, včetně Gröbeho vily.

Jaká vína se pěstují na Grébovce, tedy v Havlíčkových sadech? Jedná se o  Müller Thurgau, Hibernal,  Rulandské šedé, Dornfelder, Rulandské modré, Modrý Portugal, Neronet a Ryzlink rýnský.

Některé druhy vín letos získaly významné ocenění. Nejlepším  vínem VO Čechy se stalo rulandské šedé 2014 ze Sklepa Grébovka. Zlaté medaile dále obdržel Hibernal 2013 a Hibernal 2014. Stříbrné medaile obdržel Müller Thurgau 2014, Neronet 2013 a Cuveé  2014 (ryzlink rýnský x rulandské šedé x hibernal).

Vinobraní se letos bude odehrávat hned na několika místech zároveň. Kromě hlavního pódia také v architekty oceňované Grottě, dále v řemeslném areálu, rodinné stezce, výtvarných dílnách, rozsáhlém dolním areálu s dětským programem, areálu pro nejmenší a v BIO zóně.

Pořadatelé vinobraní již několik týdnů před akcí například postupně zveřejňovali seriál o podrobné historii Havlíčkových sadů.

 

Zdroj, foto: MČ Praha 2; JS

29. září 2020
Dnes má svátek Michal

Počasí


jota

 

banner Luxor1

 

 bustourist

 logomotylek